Ostatnim czasem dość częstą przyczyną wyjazdów alarmowych jest pożar sadzy w przewodach kominowych. Aby zapobiec takim zdarzeniom pamiętajmy o regularnym przeczyszczaniu i uważajmy czym palimy w piecach.
Często przez bagatelizowanie podstawowych zabiegów czyszczenia tych przewodów dochodzi do niesprawności przewodu kominowego, a co za tym idzie często dochodzi do pożarów budynków oraz podtrucia tlenkiem węgla czyli czadem.
Również palenie w piecu różnego rodzaju śmieciami czy nawet mokrym drewnem powoduje osadzania się cząsteczek sadzy, która powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego.
Sprawdzajmy stan naszych kominów, nagromadzoną sadzę należy niezwłocznie usunąć a pęknięcia przewodu naprawić bądź zgłosić kominiarzowi, który sprawdzi stan komina.
Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla.
Jak samemu postępować, gdy zapalą się sadze w kominie??
Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody. Z jednego litra H2O powstaje aż 1700 litrów pary co niestety może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).